Vārdu salikums “nodokļu konsultācijas”, visticamāk, ir dzirdēts ikvienam, taču kā reāli izpaužas šādas konsultācijas? Kādi ir būtiskākie ieguvumi no tām? Vai uzņēmums maz var atļauties šādu ekstru? Sniedzam nelielu ieskatu nodokļu konsultāciju praktiskajos aspektos.

Par ko konsultēt?

Ja jums nav skaidrs, kādā brīdī ir nepieciešama nodokļu konsultācija, tad, visticamāk, jums tā nemaz nav nepieciešama. Taču, ja rodas kādas neskaidrības nodokļu piemērošanā, uz kurām likumos neizdodas vienkārši un operatīvi atrast atbildes, ir vērts apsvērt iespēju izmantot konsultāciju. Nodokļu konsultanti piedāvā savu atbalstu visu Latvijā un bieži vien arī ārvalstīs maksājamo nodokļu jautājumos. Visbiežāk gan, kā liecina prakse, neskaidrības rodas ar pievienotās vērtības nodokļa maksāšanu, jo šis ir viens no sarežģītākajiem nodokļiem šobrīd Latvijā, par kuru starp citu notiek arī visvairāk tiesvedību.

Kā konsultēt nodokļu jautājumos?

Vēl pirms pāris gadiem klasiska nodokļu konsultācija notika klātienē, ņemot līdzi visus atbilstošos dokumentus. Pandēmija ir mainījusi arī šo jomu, tāpēc šobrīd lielākā daļa komunikācijas notiek attālināti – ar video zvana, telefona sarunas vai pat e-pasta starpniecību. Katrā gadījumā jāizvēlas pusēm ērtākais risinājums. Arī dokumentus nepieciešamības gadījumā ir iespējams pārsūtīt elektroniski, tādējādi ievērojami ietaupot laiku. Konsultāciju apjoms arī var būt ļoti atšķirīgs – reizēm rodas vien pavisam konkrēts jautājums, kuru pašu spēkiem neizdodas atrisināt, bet citkārt jārisina kompleksas situācijas, piemēram, nodokļu piemērošana importa vai eksporta darījumos. Atbilstoši konsultācijas apjomam tiek noteikta arī samaksa par konsultāciju. Tāpat arī skaidrs, ka konsultācijas var būt nepieciešamas gan lieliem uzņēmumiem, gan arī maziem un vidējiem, kuriem varbūt pat nav sava algota grāmatveža.

Kas jūs konsultēs?

Nodokļu konsultācijas sniedz sertificēti nodokļu konsultanti, kuri parasti ir apvienojušies ārpakalpojumu kompānijās. Tas ir vislabākais risinājums pasūtītājam, jo konsultanti nepieciešamības gadījumā “liek galvas kopā”, aplūko jautājumus no dažādiem skatu punktiem un tāpēc ir gatavi sniegt visaptverošu konsultāciju. Ar tādu var rēķināties, arī sazinoties ar Corsax.lv komandu, kurā kopā darbojas gan ārpakalpojumu grāmatveži, gan nodokļu un finanšu jomas konsultanti, kuriem ir liela pieredze dažādu jautājumu risināšanā.